מציאות מדומה יכולה לרפא פוביות?

ריפוי באמצעות מציאות מדומה

בבמרץ 2014 מארק צוקרברג טבל כיסים עמוקים שלו לקנות Oculus Rift עבור 2 מיליארד $, ומכריז בפני העולם שאחרי לסרוגין רבים, מציאות מדומה היה מקל. עכשיו Oculus Rift הוא על הסף ששוגר להמונים, עם הבטחה של טבילה יותר ויותר ריאליזם מאשר אי פעם בעבר.

CG-שניתנו משחקים יהיו הנהג העיקרי, אך ראיות לשימוש גוברים ידי אנשי צוות רפואיים עולים כי VR יכול להיות כלי נפוץ למטפלים. "הפוטנציאל לטפל פוביות ופחדים הוא עצום", מסביר כריס Brewin, פרופסור לפסיכולוגיה קלינית ביוניברסיטי קולג 'בלונדון. "למעשה הייתי שם כסף על זה הופך לחלק חשוב של טיפול נפשי."

Brewin מדבר מניסיון. הוא וצוותו לקחו 15 אנשים מקבלים טיפול בדיכאון על ידי שירותי הבריאות ואת חגור יחידות VR סביב ראשיהם. תחילה הם הוצגו גלגול מבוגר, אשר העתיק את תנועות הגוף של המטופל דרך לתחושה (מגע) טכנולוגיה. זהו תהליך המכונה "התגלמות".

טיפול VR סייעה מעשנים להפסיק לעשן ושיחק תפקיד להתגבר על פחד מעכבישים
"זה ההבדל העיקרי בין צורה זו של טיפול וטיפול מסורתי", אומר Brewin. "כשאנשים מגולמים אווטאר בעולם וירטואלי, התפיסה שלהם והבעת רגשות לשנות להיות עקביים עם גלגול זה."

לכן 15 חולים היו אז הראו גלגול נוסף של ילד בוכה, שהיה במראה, לפני שנאמר לדבר ביטויים חמלה לילד, לנחם ונוחות. לאחר מכן הם שינו את התפקידים; במילים אחרות, המטופל התגלם לתוך האישי של הילד, עם גלגול מבוגר מדבר בחזרה מילים אותן אהבה וביטחון. חמלה נראה ונשמע זה ריכך את תכונות ביקורת עצמית של החולים, ותשעה מתוך 15 הנבדקים דיווחו על רמות דיכאון מופחת חודש אחרי המשפט.

"אם אתה לגלם מישהו גלגול מייצג ילד, אתה מוצא שינויים בתפיסה שלהם יותר של ילד מאשר של המבוגר, כמעט לוקח עצמם מראש הבוגרים והגוף," אומר Brewin.

למרות השימוש הקליני של VR נמצא בחיתוליו בבריטניה, בארה"ב כבר יישום טכנולוגיה זו במשך שנים, במיוחד כדי לטפל צבא חוזרים מעיראק ומאפגניסטן שסובלים מהפרעת דחק פוסט-טראומטית.

אלברט "סקיפ" ריזו, מנהל מציאות מדומה רפואי באוניברסיטת מכון דרום קליפורניה Creative טכנולוגיות, עבד עם חיילים רבים, ומסביר כיצד זה עובד. "טיפול בחשיפה מסורתי לטיפול PTSD מסתמך על האדם לדמיין את המצב הקשורים לטראומה. אבל אחד הסימפטומים העיקריים של PTSD היא הימנעות של רמזים ותזכורות של הטראומה. אז קשה לצפות שמישהו ליצור תמונה דמיונית חיה של משהו שהם מנסים להימנע.

"אנחנו שמים את האדם בסימולציות VR מאוד שהמטפל יכול לשלוט בזמן אמת, ולהתאים אישית על סמך הניסיון של אותו אדם, אבל בסביבה בטוחה." כדי לעשות זאת, ריזו וצוותו יצרו 14 עולמות וירטואליים, הנעים התיכון גדול עיר מזרחית למאחזים מרחוק.

טיפול VR גם סייע בהצלחה מעשנים להפסיק לעשן, וזה יכול לשחק תפקיד להתגבר על פחד מעכבישים. במחקר אמריקאי, 23 נושאים עודדו בהדרגה, ובבטחה, להתקרב עכביש ווירטואלי. עד הסוף, 83% מהחולים הראו שיפור משמעותי באופן שבו הם עסקו עכבישים, עם כמה כך desensitised אל העכביש הווירטואלי שיוכלו להתקרב טרנטולה אמיתי עם חרדה מינימאלית.

איפה אולי הטכנולוגיה הזו להוביל? "יחידת VR ו אפליקציה יכולות להיות כמו לקנות ספר לעזרה עצמית, אלא אתם רוכשים תרחיש VR עזרה עצמית", אומר Brewin. "זה קצת רחוק, אבל זה מציאותי."

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים